Witaj, zapraszam do obejrzenia moich prac wykonanych muliną, wełną, igłą, na drutach i szydełkiem. Czasami nie odpowiadam na niektóre komentarze. Wszystkie uważnie czytam.
Archiwum
Zakładki:
WZORKI - DRUTY
HOBBY
INNE
KULINARNE BLOGI
Moje wzory - my designs - free patterns
Pomysły
tricoteuse Polska Polska Poland stitchingheart ptaszek gyhw7QUr87suOyWPwB insekten-0042.gif von 123gif.de myszka drutki Nie biorę udziału w zabawach blogowych. Nic nie sprzedaję i nie wykonuję na zamówienie. Dzielę się własnymi autorskimi wzorami, które są tu umieszczone.
RSS
wtorek, 24 listopada 2009
Fioletowy szal

Mam nowy ażurowy szal w kolorze pięknego fioletu. Mógłby być dłuższy, ale i tak cieszę się, że mogę go już nosić.

szal1

 szal2

16:50, xhaftx
Link Komentarze (4) »
Łatwy ażur

Zrobiłam następną próbkę prostego ściegu ażurowego. Myślę, że wykorzystam go w jakiejś dzianinie. Na razie zapisalam sobie tutaj, żeby nie zapomnieć.

aaa

 aa

 http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/hh/ha/s1ze/BFsqbtEkeFkzuQzRyX.jpg

09:08, xhaftx
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 23 listopada 2009
Szara chusta

Zrobiłam wreszcie szarą chustę, która jest bardzo delikatna i cieniutka (waży 10 dag). Mogę ją nosić na różne sposoby. Wprawdzie nie jest to mistrzostwo świata ale jestem z niej zadowolona.

chst1

 chst2

 chst3-

 chst4-

 

00:08, xhaftx
Link Komentarze (2) »
sobota, 21 listopada 2009
Coś do otulenia

Mam nowy otulacz pleców:

A ta chusta nadal jest na drutach. Jeszcze jakiś czas i ona również otuli moje plecy.

chusta

Chusty trójkątne można wykonać na drutach korzystając z instrukcji zawartej w książce "abc dziewiarstwa ręcznego" J. Turskiej i K. Wołoszyńskiej (ja mam wydanie z 1980 roku).

Ja zaczęłam robić chustę nabierając 3 oczka na druty.

09:26, xhaftx
Link Komentarze (3) »
czwartek, 19 listopada 2009
Kompletuję biblioteczkę

Jestem teraz zakręcona drutowo i włóczkowo. Muliny, tamborek i hafty cierpliwie czekają aż do nich zajrzę.

Oczami wyobraźni widzę i wiem co chciałabym zrobić na drutach ale z praktyką jest nieco gorzej. Cierpliwie ćwiczę więc różne ściegi i kompletuję swoją biblioteczkę.

Dzisiaj znalazłam się w pobliżu antykwariatu. Nieśmiało zapytałam o książki dotyczące robótek na drutach. Sprzedawca dał nura pod ladę i postawił przede mną kartonowe pudło. Nie wierzyłam własnym oczom. W pudle leżały stare książki, niektóre dość zniszczone (widać że dobrze służyły swoim poprzednim właścicielkom). Wybrałam mały stosik i zapłaciłam za niego całe 15 złotych.

W księgarni obok kupiłam nową książkę "Robótki na drutach" P. Hammerskog i E. Wincent.

a1

Na drutach mam teraz coś czarnego.

 a2

002
17:10, xhaftx
Link Komentarze (6) »
środa, 18 listopada 2009
Szalik

Właśnie z moich drutów zgrabnie zeskoczył szalik Baktus.

Przydatne linki:

http://www.ravelry.com/patterns/library/baktus-scarf

http://club.osinka.ru/topic-67118?&start=240

http://theknittingblogbymrpuffythedog.blogspot.com/2009/07/add-color-to-your-summer-knit-baktus.html

Mój szalik jest zrobiony drutami nr 3,5 ze śliwkowej włóczki "Sonia Shiny". Zużyłam około 12 dag włóczki.

Zrobiłam go tak:

Ścieg francuski

Nabrać 4 oczka na druty i przerobić trzy rządki, w czwartym rządku nabrać 1 oczko (po przerobieniu dwóch pierwszych oczek). Dalej robić ściegiem francuskim i powtarzać dodawanie po jednym oczku w co czwartym rządku.Po osiągnięciu około 30 cm szerokości należy w każdym czwartym rządku odejmować po jednym oczku z tej samej strony, aż do uzyskania 4 oczek końcowych.

bkt1

 bkt2

 bkt3

Baktus po upraniu ma takie wymiary:

długość 220 cm

szerokość w środkowym miejscu (w połowie szala) 34 cm 

14:14, xhaftx
Link Komentarze (4) »
niedziela, 15 listopada 2009
Oczka lewe, oczka prawe

Zmagam się z trudną sztuką odtwarzania różnych splotów na drutach. Robię kolejne próbki, żeby przekonać się o tym czy potrafię czytać ze zrozumieniem dziewiarskie abc i rozszyfrowywać schematy graficzne.

Wczoraj pojechałam do siostry mojej mamy. Ta bardzo starsza pani była rodzinną mistrzynią plątania włóczek na drutach. Miało się wrażenie, że robi na drutach nawet przez sen. Leciwa dama wspomina dzisiaj tamte czasy, bo obecnie nie sięga już po druty i włóczki. Ręce nie są tak sprawne jak kiedyś, oczy płatają figle, okulary wciąż znikają, zawodzi pamięć. Wspomnienia drutowych poczynań wracają gdy spojrzy na swoją biblioteczkę. I ja tam wczoraj zajrzałam. Znalazłam sporo ciekawostek, a wśród nich książkę "1000 splotów... na drutach i szydełkiem" wydanie pierwsze z 1988 roku. Ubłagałam cioteczkę, żeby na jakiś czas rozstała się z książką i pożyczyła mi ją. I tak mam ten zbiór oczek lewych, oczek prawych w różnych dzianych konfiguracjach. Co zrobiłam po powrocie do domu? Oczywiście zaczęłam plątać próbki ściegów na drutach zerkając na objaśnienia i schematy w pożyczonej książce. Muszę teraz poświęcić trochę czasu na zeskanowanie wybranych fragmentów książki, bo warto mieć na własny użytek takie kompendium wiedzy dziewiarskiej. Odpuszczę sobie część szydełkową i nie będę jej kopiować.

1

2

Niżej widać moją nową próbkę oczek lewych, prawych i narzutów. Wyszła nawet nieźle. Cieszę się, bo w zasadzie potrafię robić ścieg francuski, pończoszniczy, ściagacz, warkocze i chyba nic więcej. Podobno na naukę nigdy nie jest za późno.

 3

 4

Mam jeszcze inne dziewiarskie starocie i po pobieżnym przejrzeniu widzę, że upływ lat im nie zaszkodził. Ich zawartość jest dla mnie bardzo ciekawa.

002

Kupiłam sobie kilka nowości, żeby mieć z czego korzystać podczas dziania moich robótek.

Teraz jesienne i zimowe wieczory spędzę pewnie machając na drutach. Tamborek i hafty odpoczną ode mnie a ja od nich. Nie zarzekam się jednak, ponieważ lubię wyszywać i obmyślać nowe projekty, więc pewnie coś tam dziubnę igłą i muliną w międzyczasie.

 003

 006

 007

09:26, xhaftx
Link Komentarze (2) »
piątek, 13 listopada 2009
Szaliczek dla dziewczynki

Zbliżająca się zima sprawiła, że na dobre wzięłam w dłonie druty i włóczki. Zrobiłam czerwony szaliczek dla małej dziewczynki, który po odpowiednim umodelowaniu będzie wyglądał jak golf.

czerwony szaliczek

Dziękuję paniom z gazetowego forum robótki na drutach za pomoc w rozwiązaniu problemu dotyczącego oznaczeń w schemacie, ktory znajduje sie w moim wcześniejszym wpisie. 

=================

Jakiś czas temu złośliwy chochlik sprawił, że na blogu zniknęły komentarze. Chciałam je jakoś odzyskać ale nie udało się. Od dzisiaj znowu można je wpisywać.

10:02, xhaftx
Link Komentarze (6) »
wtorek, 10 listopada 2009
Kto mi pomoże?

Znalazłam coś takiego:

Może ktoś wie jak rozgryźć ten schemat i potrafi opisać słownie co i jak. Bardzo podoba mi się ten ażur.

Jeśli znajdzie się dobra dusza, proszę napisać na moją pocztę (adres w nagłówku bloga).

18:24, xhaftx
Link Komentarze (6) »
Szyję i drutuję

Moje hafty zostały schowane na chwilę. Przeprosiłam się z maszyną do szycia i przygotowałam woreczki na upominki świąteczne dla  mojej rodziny.

w1

 w2

 w3

Z moich włóczek robię próbki różnych ściegów i zastanawiam się nad ich wykorzystaniem. Z drutami nie jestem w wielkiej przyjaźni więc mam problemy z rozszyfrowaniem znaczków na wzorach i przełożeniem ich na oczka. Najlepiej wychodzi mi ścieg pończoszniczy i francuski, co jest widoczne na czapkach, które wcześniej zrobiłam. Trudniejsze ściegi są poza moim zasięgiem (szczególnie ażury, ktore bardzo mi się podobają).

Z groszkowego "Gucia" chyba zrobię szal ze wzorem ukośnych pasków. 

007

Zaczęłam robić trójkątną chustę z szarej włóczki "Kocurek". Jest to moja swobodna improwizacja, która powstaje w trakcie pojawiania się kolejnych rządków na drutach. 

dr_ 001
08:00, xhaftx
Link
piątek, 06 listopada 2009
Serduszko

Monochromatyczne serduszko jest moim dzisiejszym projektem. Na razie istnieje wirtualnie, ponieważ nie mam czasu posiedzieć nad tamborkiem.

15:27, xhaftx
Link Komentarze (1) »
środa, 04 listopada 2009
Projekt choinki

Opracowałam projekt małej choinki do szybkiego wyhaftowania. Przyda się jako ozdoba na woreczek lub inne opakowanie z upominkiem świątecznym. Może powędrować również na świąteczną kartkę.

mala_choinka

mala choinka

16:51, xhaftx
Link
wtorek, 03 listopada 2009
Różowa czapka

Jest coraz zimniej i z zapałem produkuję czapki. Właśnie zdjęłam z drutów różową czapkę dla malutkiej damy.

c1

 c2

 c3

 

19:44, xhaftx
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 02 listopada 2009
Zapasy na zimę

Zrobiłam dzisiaj zapasy na długie zimowe wieczory. Moje ręce będą zajęte nie tylko haftowaniem.  Kupiłam włóczkę "Peonię" (akryl) w kolorach czarnym i czerwonym.  Mam też włóczkę "Opus Gucio" - czerwoną, groszkową, ecru (cieniutki akryl drapany, przypomina włóczkę moherową).

009

Zrobiłam sobie próbkę ściegu, z którego mam zamiar zrobić szaliczek dla malutkiej damy.

003

Ścieg "ażurowe rowki" znalazłam tutaj:

http://oczka.blox.pl/html

Liczba oczek podzielna przez 4 plus 2 oczka brzegowe.

1 rząd - oczko brzegowe * 2 oczka prawe, 1 narzut, 2 oczka przerobić razem na prawo * 1 oczko brzegowe

2 rząd - 1 oczko brzegowe * 2 oczka lewe, 1 narzut, 2 oczka przerobić razem na lewo * 1 oczko brzegowe

Powtarzać te dwa rzędy.

12:55, xhaftx
Link
niedziela, 01 listopada 2009
Jesień

002

 003

 011

 016

 018

 022

 024

 028

 029

 031

 

17:26, xhaftx
Link
sobota, 31 października 2009
Zakładka z choinkami

Mój schemat kolejnych choinek powędrował jako haft na nową zakładkę - prezent świąteczny. Poniższe zdjęcia pokazują, w jaki sposób uszyłam zakładkę. 

z1

 z2

 z3

 z4

 z5

 z6

zz 

zz1

 zz2

 

09:18, xhaftx
Link Komentarze (1) »
piątek, 30 października 2009
Zakładka z choinką

Zbliżające się Boże Narodzenie jest okazją do przygotowania własnoręcznie zrobionych prezentów dla najbliższych osób. Należy pomyśleć o tym wcześniej, bo potrzeba sporo czasu na wykonanie niespodzianek. Dla wielbicielki książek wszelkiego rodzaju zrobiłam świąteczną zakładkę z haftem mojego projektu. Haft jest wyszyty na aidzie 18 dwoma pasemkami muliny (krzyżyki i backstitch). Udostępniam swój schemat, może ktoś zechce z niego skorzystać. Miłego wyszywania!

http://haft.blox.pl/resource/BN.pdf

z1

 z2

08:53, xhaftx
Link Komentarze (1) »
środa, 28 października 2009
Choinka - mój projekt

Posiedziałam przy komputerze i opracowałam kolejny schemat bożonarodzeniowej choinki. Tym razem jest ona wyższa niż poprzednie,  które wcześniej wymyśliłam. Mam zamiar przeznaczyć ją na prezent dla kogoś z rodziny. Haft wykonuję na szarej aidzie 14 dwoma pasemkami muliny DMC 4210 (krzyżyki i backstitch).

 projekt choinki

 

ch
17:21, xhaftx
Link
poniedziałek, 26 października 2009
Zakładka

Wyjęłam z szuflady dawno zapomniany haft, który opracowałam i wykorzystałam go jako ozdobę zakładki do książki.

z1

 z2

moj wzor

09:01, xhaftx
Link Komentarze (3) »
niedziela, 25 października 2009
Kalendarz adwentowy - finisz

Kalendarz adwentowy jest już gotowy i może spokojnie czekać aż nadejdzie grudzień. Wtedy do każdego woreczka zostanie włożona niespodzianka dla najmłodszego członka naszej rodziny.

Na tkaninie przyszyłam (pod ozdobnymi tasiemkami) metalowe kółka. Każde kółko otrzymało kolorową gumkę frotkę. Gumki mają za zadanie utrzymać woreczki, które uszyłam. Na każdym woreczku jest kawałek aidy z datą kolejnego dnia grudnia. Te maleństwa przykleiłam klejem do tkanin. Na samym dole jest zawieszka z Mikołajem, o którym myśli każde dziecko w grudniu.

Makatkę zrobiłam w ten sposób celowo, ponieważ w przyszłym roku będzie można schować woreczki i gumki frotki. Do metalowych kółek mogą być przywiązane maleńkie paczuszki lub coś innego. W ten sposób przez kilka lat kalendarz adwentowy będzie zmieniał swój wygląd.

a

 aa

aaa

004

 005

18:10, xhaftx
Link
piątek, 23 października 2009
Kalendarz adwentowy

W czasopiśmie "Britain's No.1 Cross Stitcher" nr 219 wpadł mi w oczy świąteczny biały haft na czerwonej aidzie. Na pierwszym zdjęciu widać fragment czasopisma z tym haftem. Postanowiłam wykorzystać go do swojej świątecznej robótki. Zmieniłam jednak kolory mulin, ponieważ mój haft jest na szarej i beżowej aidzie. Dołożyłam choinki z serduszkami (zmieniłam środek choinki z gwiazdką). Teraz siedzę i planuję, co mam robić dalej. Haft i cały projekt ma być gotowy dość szybko, ponieważ będzie to kalendarz adwentowy. Na zdjęciach widać pierwszy etap mojej pracy.

1

 2

 3 

5

Poniżej jest wersja robocza przyszłego kalendarza adwentowego. To co miało być uszyte na maszynie jest już zrobione. Teraz pozostaje zrobić 24 woreczki, do których zostaną włożone słodkości na każdy dzień grudnia poprzedzający Boże Narodzenie. Mam więc co robić w najbliższym czasie.

6

cyfry_

 cyfry

 014

 

16:32, xhaftx
Link
środa, 21 października 2009
Igielnik

Moja stara papierośnica dostała nowe życie i przeznaczenie. Jest teraz eleganckim igielnikiem, który mogę nosić w torebce. Mieszczą się w niej nawet mulinki.

a1

 a2

 a3

 a4

 

Wersja ostateczna - z ozdobną lamówką:

a

Przy okazji mój kalendarzyk na 2010 rok dostał nową okładkę.

okladka1

 okladka2

09:21, xhaftx
Link
wtorek, 20 października 2009
Świecznik z Mikołajem

Zajrzałam wczoraj tutaj:

http://aurelle.over-blog.com/article-sal-de-noel-2009-1ere-partie-37755360.html

Spodobał mi się projekt bożonarodzeniowego haftu. Postanowiłam zabrać się za Mikołaja. Jak zwykle nudzi mnie odwozorwanie krzyżyka po krzyżyku. Muszę coś zmienić, zabrać, dołożyć.  Tak więc i tym razem mój Mikołaj dostał ode mnie trochę kolorów i krzyżyków. W efekcie końcowym znalazł swoje miejsce na świeczniku.

mikolaj

 swiecznik1

swiecznik2

12:52, xhaftx
Link
poniedziałek, 19 października 2009
Granatowa czapka

Produkuję czapki zimowe dla członków mojej rodziny. Dzisiaj zdjęłam z drutów granatową czapkę.

czapka1

 czapka2

22:20, xhaftx
Link
środa, 14 października 2009
Czapka
zima w pazdzierniku

Pogoda chyba zwariowała. Gdzie jest piękna złota polska jesień? Za moimi oknami leży śnieg i od rana bez przerwy pada i pada.

Chyba wyczułam te anomalie pogodowe bo zrobiłam sobie czapkę wzorowaną na znanej Quincy.

Nabrałam oczka na druty i ściegiem francuskim zrobiłam pasek o szerokości 16 cm i obwodzie mojej głowy. Na końcu każdego rzędu, gdy na lewym drucie miałam 3 oczka, przekładałam wełnę na drugą stronę (czyli odwrotnie niż była w trakcie robótki), a 3 oczka przekładałam bez przerobienia. Każdy rządek rozpoczynałam od przerobienia pierwszego oczka i przeciągnięcia do niego włóczki (ścieg francuski). Dzięki temu na obu brzegach paska powstał ścieg przypominający sznureczek. Gotowy pasek zagięłam (gdybym go zeszyła po zagięciu to uzyskałabym wstęgę Mobiusa). Nabrałam oczka na denko czapki. Nie umiem robić na pięciu drutach, więc denko powstało na dwóch drutach. Czapka jest gotowa i śnieg nie będzie mnie straszył.

Powyższe moje objaśnienia uzupełniają zdjęcia.

a1a

 a1b

 a1d

 a1c

 a1f

 

14:14, xhaftx
Link