Witaj, zapraszam do obejrzenia moich prac wykonanych muliną, wełną, igłą, na drutach i szydełkiem. Czasami nie odpowiadam na niektóre komentarze. Wszystkie uważnie czytam.
Archiwum
Zakładki:
WZORKI - DRUTY
HOBBY
INNE
KULINARNE BLOGI
Moje wzory - my designs - free patterns
Pomysły
Szydełkowe pomysły
tricoteuse Polska Polska Poland stitchingheart ptaszek gyhw7QUr87suOyWPwB insekten-0042.gif von 123gif.de myszka drutki Nie biorę udziału w zabawach blogowych. Nic nie sprzedaję i nie wykonuję na zamówienie. Dzielę się własnymi autorskimi wzorami, które są tu umieszczone. wloczki
RSS
sobota, 28 listopada 2009
Chusta

Wystarczyły wczoraj dwa filmy późnym wieczorem, jeden film rano i w trakcie ich oglądania miałam na drutach coraz więcej chusty. Chusta osiągnęła odpowiednie wymiary i już ma nową właścicielkę. Zaopiekowała się nią moja mama.

Na zrobienie chusty zużyłam 10 dag włóczki Elian exklusiv, robiłam na grubych drutach (nr 9).

a4

 a1

 a2

 a3

Teraz zabrałam się za włóczkę Jagienkę. Będzie z niej kolejna chusta.

Każda z moich chust przyda się zimą do zamotania na szyi, a wiosną i latem okryją niejedne plecy zamiast sweterków w chłodniejsze dni.

 jagienka1

 jagienka2

Dziękuję wszystkim za odwiedziny.

Szczególne podziękowania przesyłam osobom, które wpisały komentarze.

jagienka3

Niespodzianka

Wiele osób prosiło mnie listownie o schemat, który opracowałam we wrześniu. Po długim namyśle postanowiłam podarować go do użytku prywatnego wszystkim chętnym. Zdjęcia schematu można zapisać na komputer i wydrukować w formacie A-4. Sprawdzałam, jakość druku jest zadowalająca.

Jednocześnie proszę nie umieszczać nigdzie skopiowanego schematu haftu. Zgadzam się na podawanie linków do mojego bloga i tego schematu.

p1a

 

 

piątek, 27 listopada 2009
Same dziury
 

Mój hafciarski blog powoli przechodzi metamorfozę i zamienia się w blog dziewiarski. Zapewniam, że jest to sezonowa zmiana moich działań hobbystycznych.

Zrobiłam właśnie kolejną rzecz na drutach: zieloną chustę w dziury - ażury. Jest delikatnie miękka, puszysta i leciutka. Zużyłam około 9 dag tureckiej włóczki kaszmirowej (druty nr 4,5).

Wygląd chusty i jej dziury - ażury wymyśliłam podczas dziubania kolejnych rządków robótki.

Nabrałam 5 oczek na druty i dobierałam w co drugim rządku po 4 oczka (po jednym oczku na każdym brzegu po przerobieniu dwóch pierwszych oczek; wyznaczyłam oczko środkowe i dodawałam 1 oczko przed nim i 1 oczko za nim w co drugim rządku). Tak robiona chusta zaczyna się od środka najdłuższego boku (tego, który mamy na górze naszych pleców) i stopniowo jak przybywają kolejne rządki zbliżamy się do jej dołu. Zakończyłam chustę w momencie gdy uznałam, że już dość. Po upraniu i zblokowaniu powiększyła swoje wymiary.

zl1

 zl2

 zl3

zl4

zl5 

zl7

 zl8

 zl9

Teraz zrobię trochę grubszą i cieplejszą chustę. Już mam kilka rządków.

ch1

 ch2

ch3
wtorek, 24 listopada 2009
Fioletowy szal

Mam nowy ażurowy szal w kolorze pięknego fioletu. Mógłby być dłuższy, ale i tak cieszę się, że mogę go już nosić.

szal1

 szal2

Łatwy ażur

Zrobiłam następną próbkę prostego ściegu ażurowego. Myślę, że wykorzystam go w jakiejś dzianinie. Na razie zapisalam sobie tutaj, żeby nie zapomnieć.

aaa

 aa

 http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/hh/ha/s1ze/BFsqbtEkeFkzuQzRyX.jpg

poniedziałek, 23 listopada 2009
Szara chusta

Zrobiłam wreszcie szarą chustę, która jest bardzo delikatna i cieniutka (waży 10 dag). Mogę ją nosić na różne sposoby. Wprawdzie nie jest to mistrzostwo świata ale jestem z niej zadowolona.

chst1

 chst2

 chst3-

 chst4-

 

sobota, 21 listopada 2009
Coś do otulenia

Mam nowy otulacz pleców:

A ta chusta nadal jest na drutach. Jeszcze jakiś czas i ona również otuli moje plecy.

chusta

Chusty trójkątne można wykonać na drutach korzystając z instrukcji zawartej w książce "abc dziewiarstwa ręcznego" J. Turskiej i K. Wołoszyńskiej (ja mam wydanie z 1980 roku).

Ja zaczęłam robić chustę nabierając 3 oczka na druty.

czwartek, 19 listopada 2009
Kompletuję biblioteczkę

Jestem teraz zakręcona drutowo i włóczkowo. Muliny, tamborek i hafty cierpliwie czekają aż do nich zajrzę.

Oczami wyobraźni widzę i wiem co chciałabym zrobić na drutach ale z praktyką jest nieco gorzej. Cierpliwie ćwiczę więc różne ściegi i kompletuję swoją biblioteczkę.

Dzisiaj znalazłam się w pobliżu antykwariatu. Nieśmiało zapytałam o książki dotyczące robótek na drutach. Sprzedawca dał nura pod ladę i postawił przede mną kartonowe pudło. Nie wierzyłam własnym oczom. W pudle leżały stare książki, niektóre dość zniszczone (widać że dobrze służyły swoim poprzednim właścicielkom). Wybrałam mały stosik i zapłaciłam za niego całe 15 złotych.

W księgarni obok kupiłam nową książkę "Robótki na drutach" P. Hammerskog i E. Wincent.

a1

Na drutach mam teraz coś czarnego.

 a2

002
środa, 18 listopada 2009
Szalik

Właśnie z moich drutów zgrabnie zeskoczył szalik Baktus.

Przydatne linki:

http://www.ravelry.com/patterns/library/baktus-scarf

http://club.osinka.ru/topic-67118?&start=240

http://theknittingblogbymrpuffythedog.blogspot.com/2009/07/add-color-to-your-summer-knit-baktus.html

Mój szalik jest zrobiony drutami nr 3,5 ze śliwkowej włóczki "Sonia Shiny". Zużyłam około 12 dag włóczki.

Zrobiłam go tak:

Ścieg francuski

Nabrać 4 oczka na druty i przerobić trzy rządki, w czwartym rządku nabrać 1 oczko (po przerobieniu dwóch pierwszych oczek). Dalej robić ściegiem francuskim i powtarzać dodawanie po jednym oczku w co czwartym rządku.Po osiągnięciu około 30 cm szerokości należy w każdym czwartym rządku odejmować po jednym oczku z tej samej strony, aż do uzyskania 4 oczek końcowych.

bkt1

 bkt2

 bkt3

Baktus po upraniu ma takie wymiary:

długość 220 cm

szerokość w środkowym miejscu (w połowie szala) 34 cm 

niedziela, 15 listopada 2009
Oczka lewe, oczka prawe

Zmagam się z trudną sztuką odtwarzania różnych splotów na drutach. Robię kolejne próbki, żeby przekonać się o tym czy potrafię czytać ze zrozumieniem dziewiarskie abc i rozszyfrowywać schematy graficzne.

Wczoraj pojechałam do siostry mojej mamy. Ta bardzo starsza pani była rodzinną mistrzynią plątania włóczek na drutach. Miało się wrażenie, że robi na drutach nawet przez sen. Leciwa dama wspomina dzisiaj tamte czasy, bo obecnie nie sięga już po druty i włóczki. Ręce nie są tak sprawne jak kiedyś, oczy płatają figle, okulary wciąż znikają, zawodzi pamięć. Wspomnienia drutowych poczynań wracają gdy spojrzy na swoją biblioteczkę. I ja tam wczoraj zajrzałam. Znalazłam sporo ciekawostek, a wśród nich książkę "1000 splotów... na drutach i szydełkiem" wydanie pierwsze z 1988 roku. Ubłagałam cioteczkę, żeby na jakiś czas rozstała się z książką i pożyczyła mi ją. I tak mam ten zbiór oczek lewych, oczek prawych w różnych dzianych konfiguracjach. Co zrobiłam po powrocie do domu? Oczywiście zaczęłam plątać próbki ściegów na drutach zerkając na objaśnienia i schematy w pożyczonej książce. Muszę teraz poświęcić trochę czasu na zeskanowanie wybranych fragmentów książki, bo warto mieć na własny użytek takie kompendium wiedzy dziewiarskiej. Odpuszczę sobie część szydełkową i nie będę jej kopiować.

1

2

Niżej widać moją nową próbkę oczek lewych, prawych i narzutów. Wyszła nawet nieźle. Cieszę się, bo w zasadzie potrafię robić ścieg francuski, pończoszniczy, ściagacz, warkocze i chyba nic więcej. Podobno na naukę nigdy nie jest za późno.

 3

 4

Mam jeszcze inne dziewiarskie starocie i po pobieżnym przejrzeniu widzę, że upływ lat im nie zaszkodził. Ich zawartość jest dla mnie bardzo ciekawa.

002

Kupiłam sobie kilka nowości, żeby mieć z czego korzystać podczas dziania moich robótek.

Teraz jesienne i zimowe wieczory spędzę pewnie machając na drutach. Tamborek i hafty odpoczną ode mnie a ja od nich. Nie zarzekam się jednak, ponieważ lubię wyszywać i obmyślać nowe projekty, więc pewnie coś tam dziubnę igłą i muliną w międzyczasie.

 003

 006

 007

piątek, 13 listopada 2009
Szaliczek dla dziewczynki

Zbliżająca się zima sprawiła, że na dobre wzięłam w dłonie druty i włóczki. Zrobiłam czerwony szaliczek dla małej dziewczynki, który po odpowiednim umodelowaniu będzie wyglądał jak golf.

czerwony szaliczek

Dziękuję paniom z gazetowego forum robótki na drutach za pomoc w rozwiązaniu problemu dotyczącego oznaczeń w schemacie, ktory znajduje sie w moim wcześniejszym wpisie. 

=================

Jakiś czas temu złośliwy chochlik sprawił, że na blogu zniknęły komentarze. Chciałam je jakoś odzyskać ale nie udało się. Od dzisiaj znowu można je wpisywać.

wtorek, 10 listopada 2009
Kto mi pomoże?

Znalazłam coś takiego:

Może ktoś wie jak rozgryźć ten schemat i potrafi opisać słownie co i jak. Bardzo podoba mi się ten ażur.

Jeśli znajdzie się dobra dusza, proszę napisać na moją pocztę (adres w nagłówku bloga).

Szyję i drutuję

Moje hafty zostały schowane na chwilę. Przeprosiłam się z maszyną do szycia i przygotowałam woreczki na upominki świąteczne dla  mojej rodziny.

w1

 w2

 w3

Z moich włóczek robię próbki różnych ściegów i zastanawiam się nad ich wykorzystaniem. Z drutami nie jestem w wielkiej przyjaźni więc mam problemy z rozszyfrowaniem znaczków na wzorach i przełożeniem ich na oczka. Najlepiej wychodzi mi ścieg pończoszniczy i francuski, co jest widoczne na czapkach, które wcześniej zrobiłam. Trudniejsze ściegi są poza moim zasięgiem (szczególnie ażury, ktore bardzo mi się podobają).

Z groszkowego "Gucia" chyba zrobię szal ze wzorem ukośnych pasków. 

007

Zaczęłam robić trójkątną chustę z szarej włóczki "Kocurek". Jest to moja swobodna improwizacja, która powstaje w trakcie pojawiania się kolejnych rządków na drutach. 

dr_ 001
piątek, 06 listopada 2009
Serduszko

Monochromatyczne serduszko jest moim dzisiejszym projektem. Na razie istnieje wirtualnie, ponieważ nie mam czasu posiedzieć nad tamborkiem.

środa, 04 listopada 2009
Projekt choinki

Opracowałam projekt małej choinki do szybkiego wyhaftowania. Przyda się jako ozdoba na woreczek lub inne opakowanie z upominkiem świątecznym. Może powędrować również na świąteczną kartkę.

mala_choinka

mala choinka

wtorek, 03 listopada 2009
Różowa czapka

Jest coraz zimniej i z zapałem produkuję czapki. Właśnie zdjęłam z drutów różową czapkę dla malutkiej damy.

c1

 c2

 c3

 

poniedziałek, 02 listopada 2009
Zapasy na zimę

Zrobiłam dzisiaj zapasy na długie zimowe wieczory. Moje ręce będą zajęte nie tylko haftowaniem.  Kupiłam włóczkę "Peonię" (akryl) w kolorach czarnym i czerwonym.  Mam też włóczkę "Opus Gucio" - czerwoną, groszkową, ecru (cieniutki akryl drapany, przypomina włóczkę moherową).

009

Zrobiłam sobie próbkę ściegu, z którego mam zamiar zrobić szaliczek dla malutkiej damy.

003

Ścieg "ażurowe rowki" znalazłam tutaj:

http://oczka.blox.pl/html

Liczba oczek podzielna przez 4 plus 2 oczka brzegowe.

1 rząd - oczko brzegowe * 2 oczka prawe, 1 narzut, 2 oczka przerobić razem na prawo * 1 oczko brzegowe

2 rząd - 1 oczko brzegowe * 2 oczka lewe, 1 narzut, 2 oczka przerobić razem na lewo * 1 oczko brzegowe

Powtarzać te dwa rzędy.

niedziela, 01 listopada 2009
Jesień

002

 003

 011

 016

 018

 022

 024

 028

 029

 031